Spacer z Marysią

Dzięki zaangażowaniu i uprzejmości Marii, 13 maja o godz. 12:00 ruszyliśmy szlakiem: … ulicą Chłodną od Skweru Jerzego Popiełuszki poznając historię ulicy, kościoła i Pomostu Pamięci miedzy małym a dużym gettem. Potem wzdłuż ulicy Żelaznej dotarliśmy do Zgromadzenia sióstr Rodziny Maryi naprzeciw „Kościoła” ginekologicznego ? Św Zofii. Tu nadarzyła się niezaplanowana okazja na dłuższy postój i zwiedzanie Muzeum poświęconego życiu założyciela zgromadzenia, abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Kolejny przystanek nastąpił przy pomniku upamiętniającym Rzeź Woli. Następnie przecinając dawny bazar „Kercelak” i poznając historię dawnej granicy Warszawy i pochodzenie nazwy ulicy Okopowej udaliśmy się do sierocińca założonego przez Janusza Korczaka. Stąd ledwie minutę spaceru i …

Zatrzymaliśmy się przy kamieniu – pomniku Męczeństwa Mieszkańców Woli upamiętniającym daty 1939, 1944 i 1989 mieszczącym się na dziedzińcu Kościoła Rzymskokatolickiego pw. św. Klemensa Hofbauera. Spacer zakończyliśmy rozmową na tematy związane z mieszkańcami woli i ich losem tragicznie wplecionym w krwawe dni sierpnia 1944 oraz o historii związanej z osiedlem ufundowanym i wybudowanym przez Hipolita Wawelberga przy ulicy Górczewskiej 15. Towarzyszyła nam upalna pogoda i miła atmosfera humoru a czasem zadumy.
Dzięki Marysiu. Czekamy już teraz gotowi na kolejny spacer z Tobą.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.